Witam, jestem adwokat Kamil Janko z KJ Kancelaria Kamil Janko i chciałbym podzielić się z Wami moją wiedzą i doświadczeniem w sprawach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. W tym artykule postaram się odpowiedzieć na pytania, które nurtują wielu kredytobiorców, którzy czują się oszukani przez banki i chcą odzyskać swoje pieniądze.
Klauzule abuzywne w kredycie frankowym. Kiedy można unieważnić umowę kredytową?
Klauzule abuzywne to takie postanowienia umowy, które są nieuczciwe wobec konsumenta i naruszają jego interesy. W przypadku kredytów frankowych, najczęściej chodzi o zapisy dotyczące sposobu przeliczania kwoty kredytu i raty kredytowej według kursu waluty obcej, który jest ustalany przez bank na podstawie własnych regulacji. Takie zapisy dają bankowi możliwość manipulowania kursem waluty i czerpania z tego dodatkowych zysków, kosztem kredytobiorcy. Klauzule abuzywne są niezgodne z prawem i mogą być podważone w sądzie. Jeśli sąd uzna, że klauzula abuzywna jest istotna dla umowy kredytowej, to może orzec o jej nieważności. Oznacza to, że umowa kredytowa traci moc prawną i nie wiąże stron. W takim przypadku kredytobiorca ma prawo do zwrotu nadpłaconych kwot, a bank nie może domagać się spłaty kredytu ani egzekwować hipoteki.
Frankowicze a wyrok TSUE
W ostatnim czasie, kredytobiorcy frankowi otrzymali wiele korzystnych orzeczeń z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), który jest najwyższą instancją sądową w sprawach dotyczących prawa unijnego. TSUE wydał kilka wyroków, w których stwierdził, że klauzule abuzywne w kredytach frankowych są niezgodne z dyrektywą o nieuczciwych warunkach w umowach konsumenckich i naruszają zasadę skutecznej ochrony konsumentów. TSUE podkreślił, że sądy krajowe mają obowiązek badać z urzędu klauzule abuzywne w umowach kredytowych i orzekać o ich nieważności, nawet jeśli kredytobiorca nie zgłosił takiego zarzutu. TSUE wskazał także, że kredytobiorca ma prawo do zwrotu nadpłaconych kwot z odsetkami, a bank nie może korzystać z prawa zatrzymania ani żądać spłaty kredytu po kursie waluty obcej. Wyroki TSUE są wiążące dla sądów krajowych i stanowią silny argument dla kredytobiorców w sporach z bankami.
Czy frankowicze wygrywają z bankami? Statystyki
Według danych zebranych przez portal Frankomat.com.pl, który monitoruje sprawy frankowe w Polsce, w 2023 roku frankowicze wygrali ponad 97% spraw w sądach. W sumie, w 2023 roku zapadło ponad 11 tysięcy wyroków na korzyść kredytobiorców, z czego ponad 8 tysięcy dotyczyło nieważności umów kredytowych. Tylko w grudniu 2023 roku, frankowicze wygrali ponad 1300 spraw, z czego ponad 900 dotyczyło nieważności umów. Statystyki te pokazują, że szanse na wygraną w sprawie frankowej są bardzo wysokie i rosną z każdym miesiącem. W 2024 roku, można spodziewać się jeszcze lepszych wyników, zwłaszcza po wyrokach TSUE z grudnia 2023 roku.
Jak może pomóc adwokat?
Jeśli jesteś kredytobiorcą frankowym i chcesz pozbyć się kredytu, najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy profesjonalnego adwokata, który specjalizuje się w sprawach frankowych. Adwokat pomoże Ci w analizie umowy kredytowej, wskazaniu klauzul abuzywnych i przygotowaniu pozwu przeciwko bankowi. Adwokat będzie reprezentował Cię w sądzie i dbał o Twoje interesy. Adwokat będzie także informował Cię o postępie sprawy i doradzał Ci w każdej sytuacji. Skorzystanie z pomocy adwokata znacznie zwiększa szanse na wygraną w sprawie frankowej i pozwala na uzyskanie optymalnego rozwiązania.
Jeśli jesteś zainteresowany skorzystaniem z mojej pomocy prawnej w sprawie frankowej, zapraszam do kontaktu ze mną. W KJ Kancelaria Kamil Janko zajmujemy się sprawami frankowymi od wielu lat i mamy bogate doświadczenie w tej dziedzinie. Pomogliśmy już wielu kredytobiorcom w odzyskaniu swoich pieniędzy i uwolnieniu się od kredytu. Możesz liczyć na naszą fachową i rzetelną obsługę. Zadzwoń lub napisz do nas, a umówimy się na bezpłatną konsultację. Nie czekaj, działaj już dziś!